"Bezpieczeństwo w pracy"

WOS 2012 to międzynarodowa konferencja decydentów , naukowców i specjalistów odpowiedzialnych za zapobieganie wypadkom przy pracy. Konferencja ma na celu stworzenie rozwiązań zapobiegających wypadkom w pracy oraz umożliwić wymianę doświadczeń pomiędzy specjalistami.

Jedną z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin współczesnej inżynierii staje się automatyka przemysłowa.

To dział, dzięki któremu procesy technologiczne stają się zautomatyzowane. W praktyce automatyka przemysłowa to wszystkie te elementy, maszyny, które ułatwiają nam wytwarzanie. Należą do nich sprzęty wykorzystywane na co dzień w firmach, ośrodkach przemysłu. Oprócz tego, automatyka przemysłowa zajmuje się wszelakimi rodzajami urządzeń kontrolno-pomiarowymi, takimi jak mierniki czy wskaźniki. Są one zazwyczaj zainstalowane w wyżej wymienionych maszynach i urządzeniach. Kolejną rzeczą, która wchodzi w zakres automatyki przemysłowej, są maszyny sterujące, takie jak komputery przemysłowe czy panele operatorskie. Zdecydowanie ułatwiają one pracownikom fabryk kontrolę innych urządzeń, realizujących pewne procesy. Urządzenia sterujące są niezbędne, aby zachować ciągłość procesów i nie dopuścić do tragedii.Kolejnym elementem automatyki przemysłowej są urządzenia wykonawcze. Są to zazwyczaj zawory, które regulują przepustowość danego składnika, są to też silniki i napędy, a także przepustnice i pompy dozujące lub procesowe. Te elementy znacznie ułatwiają wykonanie owych procesów.Ostatnią rzeczą, którą zajmuje się automatyka przemysłowa, jednak nie najmniej ważną, są tzw. systemy łączności. W skład tej dziedziny wchodzi na przykład system GPRS, który wszyscy znamy. Polega on na pakietowym przesyłaniu danych. Ułatwia ona nam, zwykłym ludziom, korzystanie z Internetu czy transmisji danych. Widzimy zatem, że automatyka przemysłowa dotyczy nawet nas samych, na co dzień!
UWAGA! Urządzenia o których pisałem, możecie obejrzeć np na induprogress.pl
To, co zostało wymienione w tekście, to jednakże niewielki procent z tego, ile korzyści czerpiemy ze współczesnej automatyki. Bez działu, jakim jest automatyka przemysłowa, wiele firm i fabryk miałoby ogromne utrudnienia w produkcji i kontrolowaniu swoich maszyn - byłoby to ogromnie niebezpieczne. ale też nieefektywne. Możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, jak automatyka przemysłowa wpływa na nas bezpośrednio, ale możemy sobie wyobrazić linię produkcyjną w fabryce, którą trzeba zajmować się "ręcznie", to znaczy wykonywać wszystkie czynności samodzielnie, a taką, która jest w stu procentach zautomatyzowana i dzięki niej uzyskujemy to, co chcieliśmy uzyskać, w krótkim czasie i bez naszego wkładu pracy. Czy to może oznaczać, że wkrótce człowiek zostanie wtrącony na margines, a wszelkie jego działania przejmie maszyna? Nie ma co do tego obaw przynajmniej dziś, bowiem do sprawnego funkcjonowania maszyn zawsze potrzebna jest obecność człowieka.

Okiem reportera

praca

oferty pracy

pośrednictwo pracy